Порівняння
0 0 

Як почистити ноутбук від пилу та бруду в домашніх умовах?

20.10.2022

Чистка ноутбука від пилу – одна з обов'язкових процедур, яка актуальна для всіх власників лептопів, особливо для тих, хто купує гаджети. За відсутності належного догляду система вентиляції досить швидко засмічується, що призводить до пошкодження важливих компонентів системи. З базовими процедурами легко впоратися і самостійно: головне діяти акуратно і дотримуватися послідовності дій, що рекомендується.

Чим небезпечний пил для ноутбука?

Пил, крихти та інше дрібне сміття проникає крізь корпус і засмічує пристрій. Поступово обсяги засмічення збільшуються, що призводить до виходу з системи охолодження. На тлі цього основні комплектуючі починають перегріватися, що часто супроводжується наступними симптомами:

 • ноутбук сильно нагрівається, особливо при тривалій роботі, через що доводиться робити регулярні перерви;
 • з'являються сторонні звуки відразу після включення, а в процесі експлуатації гаджета шум лише наростає;
 • система постійно зависає навіть при виконанні найпростіших дій (варто насторожитися, особливо якщо раніше подібних ситуацій не виникало);
 • клавіші часто не спрацьовують при першому натисканні або «залипають»;
 • збільшується час завантаження операційної системи після увімкнення пристрою;
 • під час роботи лептоп періодично мимоволі відключається.

Як почистити ноутбук від пилу? Потрібно озброїтися найпростішими інструментами, які, напевно, знайдуться під рукою. Згідно з рекомендаціями більшості відомих виробників, процедуру потрібно проводити кожні 3 місяці. Але якщо доводиться працювати в запилених приміщеннях, або корпус пристрою під час його використання не стоїть на столі, а на колінах власника, м'яких меблів або ковдрі, то проміжок між чистками доведеться скоротити. А при появі ознак засмічення елементів, що охолоджують, очищення потрібно провести якнайшвидше.

Чистка ноутбука від пилу, не розбираючи його

У деяких моделях ноутбуків представлених у каталозі pc.com.ua, наприклад Fujitsu, передбачений спеціальний відсік, в якому і накопичується сміття, що проникає під корпус. Але далеко не всі гаджети отримали таку перевагу, тому варто запам'ятати базові правила очищення охолоджувальної системи, яка засмічена. Для цього знадобляться:

 • Спиртові серветки. Матеріал просочений спеціальним складом, що дозволить акуратно обробити простір між клавішами, а також очистити рамку дисплея від пилу.
 • Ватні палички. Почистити ноутбук від пилу можна і не відкриваючи корпус. Потрібно лише акуратно видалити бруд з усіх доступних поверхонь, включаючи матрицю екрана, клавіатуру та основні роз'єми.
 • Пензель. Звичайний інструмент для малювання, як із натуральною, так і штучною щетиною, добре підійде для зовнішнього чищення. Ворс м'яко збере частинки пилу, не завдавши жодної шкоди.

засоби для очистки ноутбука

Багато власників намагаються використовувати для чищення пилосос, але варто утриматися від подібного впливу. Це часто призводить до пошкоджень дрібних контактів – та економія на послугах кваліфікованих майстрів обійдеться надто дорого. Якщо й задіяти пилосос, то виключно на мінімальній потужності (далеко не у всіх моделях передбачено цю можливість). Видмути сміття, не розкриваючи корпус, допоможе і звичайний побутовий фен, головне включити подачу холодного, а не гарячого повітря. Але, як і при використанні компресора або пилососа, можна випадково заблокувати кулер – і в цьому випадку буде потрібний дорогий ремонт, який не покриває стандартної гарантії.

чистка ноутбуку

Перевірений спосіб чищення ноутбука від пилу та бруду

Щоб відновити нормальну роботу системи охолодження, варто ретельно підготуватися та запастись необхідними інструментами. Базовий список для почистки ноутбука від пилу будинку:

 • викрутка відповідного діаметра (для розкриття корпусу);
 • балон стисненого повітря;
 • захисні рукавички (антистатичні).

Чистка проводиться на сухій поверхні. Попередньо потрібно повністю вимкнути пристрій, а не перевести в режим сну. Додатково можна вийняти акумулятор.

Знімання задньої кришки

Поспіх неприпустимий, діяти потрібно дбайливо і спокійно, щоб не пошкодити елементи кріплення. Порядок дій:

 • Уважно вивчити нижню частину корпусу для виявлення гвинтів, прихованих під гумовими накладками або захисними наклейками.
 • Відкрутити та витягнути всі гвинти, які фіксують задню кришку гаджета.
 • Зняти кришку, плавно пересунувши її убік. 

Якщо відкрити ноутбук не вдалося, то з високою ймовірністю гвинти не були повністю видалені, тому потрібно повторно оглянути поверхню.

Етапи очищення компонентів системи охолодження

Стандартна схема охолодження включає радіатор і вентилятор, які мідними трубками з'єднані з процесором і графічним адаптером. На першому етапі роботи потрібно почистити ноутбук ватними паличками або пензликом, щоб швидко видалити пил, що скупчився. У жодному разі не варто прикладати силу – діяти потрібно максимально акуратно.

Скопане дрібне сміття допоможе видалити балон, наповнений стисненим повітрям. Але якщо направити повітряний потік зблизька, то можна зіпсувати крихкі деталі. І в кращому разі це буде кулер, але можна випадково зіпсувати і дорожчі комплектуючі. Щоб правильно почистити вентилятор та радіатор, потрібно дотримуватись наступних правил:

 • подавати повітря короткими натисканнями, запустивши повільне обертання кулера;
 • виконувати фінальну очистку тільки після того, як велике сміття повністю видалено за допомогою кисті або іншого м'якого інструменту;
 • тримати балон суворо у вертикальному положенні і в жодному разі не перевертати його, щоб рідке повітря не стало причиною короткого замикання.

Як почистити ноутбук з кількома системами охолодження або системний блок ПК? Потрібно послідовно обробити кожен вентилятор, але варто ретельно стежити, щоб залишки пилу дійсно були видалені, а не розподіляються рівномірним шаром по всіх внутрішніх компонентах пристрою.

Фінальний етап чищення ноутбука від пилу

Перш ніж розпочати роботу, потрібно оцінити стан комплектуючих. Корисно зробити фото або записати відео, щоб порівняти результат «до» і «після». Це допоможе переконатися в тому, що в процесі очищення системи охолодження власник пристрою не зачепив сполучних елементів, які забезпечують роботу процесора, відеокарти, материнської плати та інших важливих деталей. Завершивши очищення, потрібно зробити зворотний порядок дій:

 • встановити кришку;
 • зафіксувати гвинтами;
 • повернути захисні елементи до початкового вигляду.

Багато моделей ноутбуків отримали гумові ніжки або смуги на задній кришці – і це найважливіша деталь. Коли пристрій розташований на рівній поверхні, між столом і корпусом створюється повітряний прошарок, щоб система охолодження коректно функціонувала. Тому якщо при розтині кришки гумовий прошарок довелося видалити, потрібно обов'язково повернути його у вихідне положення, акуратно приклеївши до поверхні.

Результат очищення

Після завершення процедури очищення проводять фінальну перевірку. Перші зміни можна оцінити вже через кілька секунд після натискання на кнопку включення: при запуску гаджета відсутні сторонні шуми, а швидкість завантаження ОС суттєво скоротиться.

Якщо чистка ноутбука не принесла бажаного результату, то з високою ймовірністю буде потрібно заміна термопасти. А це – завдання набагато складніше, тому краще спочатку довірити її професіоналам. Можливо, і зовсім причина перегріву, як і непередбачених відключень, криється зовсім не в кулері, а зовсім в інших компонентах. у цьому випадку буде потрібно комплексний ремонт.

До чого може привести чищення ноутбука своїми силами?

Самостійні спроби почистити ноутбук від пилу будинку нерідко закінчуються плачевно. Серед поширених проблем можна виділити втрату одного з гвинтиків, які через малий розмір часто виявляються втраченими. Якщо ж перестаратися при розборі корпусу, то можна пошкодити елементи кріплення, або сам корпус – і дефект гнізда буде незворотним. А помилки при розборі пристрою можуть стати причиною пошкодження ключових деталей – та ноутбук перестане функціонувати. Тому приступати до очищення потрібно лише тим, хто на 100% упевнений у своїх силах, здатний діяти дбайливо та акуратно, а головне, знайомий з особливостями базової конструкції ноутбука та розташуванням основних комплектуючих.

Коли краще звернутися до професіонала?

Для зовнішнього очищення, видалення пилу з поверхні клавіатури та дисплея, не доведеться звертатися до сервісного центру. Але існує й низка ситуацій, у яких потрібно довіритися фахівцям:

 • Повне очищення вимагає максимальної точності дій. За відсутності досвіду, як і базових навичок, не варто ризикувати.
 • Встановити новий кулер можна самому, заощадивши на цій послузі, а замовити його – в інтернет-магазині pc.com.ua, в якому представлена ​​б/в техніка якісна. Але всі маніпуляції потрібно проводити обережно, щоб не зіпсувати елементи системи.
 • Заміна термопасти або термопрокладок – складний процес. Ризики значні та краще доручити це завдання майстру, який гарантовано зробить все швидко та точно, відновивши роботи системи охолодження.

Видалення пилу та дрібного сміття – це спосіб запобігти поломці пристрою, істотно продовживши термін його експлуатації. Тому потрібно діяти правильно та послідовно, щоб не отримати зворотний ефект. Як почистити ноутбук від сміття? Детально вивчити інструкцію та озброїтися арсеналом необхідних інструментів, а також впевненістю у своїх силах, можна приступити до роботи – і в цьому випадку чистка пройде бездоганно.

ТОП бу Ноутбуків